PRODUCT OVERVIEW
15.6" touchscreen with screen mirroring, TV, and streaming/news/social media apps
Tablet design with a minimalist appearance and an intuitive layout for easy navigation
Extra wide, 10 groove poly-v belt with roller bearing tensioner system to provide smooth feel and long product life
30 lb flywheel with a 12:1 pedal to flywheel ratio creates the perfect balance for smooth stride motion at any speed/resistance level
21” stride length with exclusive 2-degree pedal inversion to assure a comfortable motion
FEATURES
| Console | 15.6" TFT touch screen (Capacitive) |
| Programs | Manual, Hill, Fat Burn, Cardio, HIIT, Strength, Interval, Custom, 2 Heart Rate, Watts, Fitness Test |
| Bluetooth | Bluetooth FTMS 4.0 |
| Heart Rate | Contact & Telemetric, (chest strap sold separately) |
| Resistance | 40 Levels |
| Stride / Pedals | 533mm / 21", Oversized with 2-Degree Inversion |
| Flywheel System | 14kg / 30lb |
| Power | Adapter: INPUT 100-240V~50-60Hz 2A Model power: 24V 4.17A |
| Drive Train | Front Drive |
frame
Epoxy hybrid, double powder coated heavy gauge high strength steel
DIMENSIONS
| Dimensions | 1953 x 1685 x 820mm / 77" x 66" x 32" |
| Product Weight | 175.5kg / 387lb |
| Max User Weight | 205kg / 450lb |


