Brand:SPIRIT
Model:CT900
Inquiry
PRODUCT OVERVIEW
Industrial, 5.0 horsepower AC drive system provides power and longevity
Roomy 560 x 1575mm workout surface maximises movement in its footprint
Double-sided phenolic deck, 75mm / 3.0” rollers and multi-ply Habasit® belt provide smooth motion
Polyurethane shock absorbers ensure just the right amount of cushioning
FEATURES
| Console | Premium, ultra-bright blue LED display and fan |
| Programs | Manual, hill, 5K run, heart rate, HIIT, fat burn, cardio, fitness tests |
| Heart Rate | Contact and telemetric compatible |
| Speed Range | 0.8-20~24 Kph (0.5-12~14 Mph), 0.1 Increments |
| Incline | 0 to 15 level, 0.5 increments |
| Power | 230v (NEMA 5-20P electrical cord); 10A circuit recommended |
| Drive Motor | 5.0 HP AC drive with grade H insulation |
| Deck | 25mm / 1" phenolic, double-sided, wax coated |
| Belt | 560 x 1575mm / 22" x 62", Habasit ® commercial, multi-ply |
| Rollers | 75mm / 3" |
frame
Commercial-grade structural steel with durable powder coat paint, aluminum console masts
DIMENSIONS
| Product Size | 2140 x 903 x 1530 mm / 84" x 35" x 60" |
| Product Weight | 227kg / 500lb |
| Max User Weight | 205kg / 450lb |




