| Model | CT700-D |
| Length | 1710mm |
| Weight | 17kg |
| Wheel size | 700C |
| Rear derailleur | Shimano Tourney 7 Speed Rear |
| Shifter | Shimano RevoShift 7 speed |
| Power system | I-Pedal system |
| Motor | 250W |
| Battery | C-LiFePO4 24V 5.4Ah |
| Charging time | 2~3hr |
| Driving range | 20~35km |
| Max speed | 25km/hr |


