| Test Principle: | Electrochemistry method (AU electrode) |
| Measuring Range: | 10~600 mg/dL |
| Measuring Time: | Average ~ 5 sec. |
| System Operating Conditions: | 6~44°C |
| Meter Storage Conditions: | Without batteries & test strips : -40~70 °C With batteries & test strips : 4~30 °C With batteries but without test strips : -10~50 °C |
| Operating Humidity: | < 90% relative humidity |
| HCT range: | 20~60% |
| Memory Capacity: | 500 tests |
| Display: | Liquid Crystal Display (LCD) |
| Power Supply: | 2 batteries (type AAA) |
| Battery Life: | > 1000 readings (Alkaline batteries) |
| Interface: | Download data to PC via micro USB cable and software kit available from skyla |
| Dimension: | 126x53x32 mm |
| Weight: | ~170g (with batteries & test drum) |


